Çeviri Projesi Yazarlarına Teşekkür Belgesi Takdim Edildi

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, “Türk Devlet ve Düşünce Hayatına Yön Veren Şahsiyetlerin Kısa Yaşam Öyküleri Serisi ve Çevirisi Projesi” kapsamında 2021 yılında Türkçe ile birlikte 10 dilde yayımlanan Yunus Emre: Aşkın Dili kitabını kaleme alan Mustafa Tatcı’yı, 2022 yılı sonunda Türkçe ile birlikte 7 dilde yayımlanan Aydın Sayılı Cumhuriyet Döneminde Bir Bilge adlı Türkçe eseri kaleme alan Prof. Dr. Melek Dosay Gökdoğan ile Prof. Dr. Remzi Demir’i ve 7 dilde basımı gerçekleştirilen Cahit Arf Matematiğe Adanmış Bir Ömür adlı eseri kaleme alan Prof. Dr. Yıldıray Ozan’ı öğle yemeğinde bir araya getirdi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan, projeye yaptıkları katkılardan dolayı yazarlara teşekkür belgesi ve kaleme aldıkları yayınlardan hediye etti.

2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi.  Türkçemizin medeniyet dili kimliğiyle bir kez daha dünyaya duyurulmasına vesile olacak “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” kapsamında Mustafa Tatcı tarafından kaleme alınan Yunus Emre: Aşkın Dili kitabı dünya gençliğine armağan olarak sunuldu.

Proje kapsamında 2022 yılı sonunda Kurucu Başkanımız Ord. Prof. Dr. Aydın SAYILI ve dünyaca ünlü matematikçi Ord. Prof. Dr. Cahit ARF kitapları Türkçe ile birlikte 7 dilde yayımlandı.2023 yılının hem Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılı olması hem de İstanbul’un Fethinin 570. yılı olması vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Fatih Sultan Mehmed kitaplarını Türkçe ile birlikte 11 dilde yayımlamayı planlıyoruz.