Eski Bilim Kurulu Asli Üyelerimizden Prof. Dr. Nevzat Atlığ Vefat Etti.

Kurumumuz Bilim Kurulu Asli Üyeliği görevini de yürütmüş olan Prof. Dr. Nevzat Atlığ 98 yaşında hayata veda etti. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak, özellikle Türk müziği alanında birbirinden kıymetli çalışmalara imza atan değerli bilim ve sanat insanı Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın vefatı sebebiyle bilim ve sanat camiamıza başsağlığı dileriz.

14 Ekim 1925 yılında Denizli’nin Sarayköy ilçesinde doğan Atlığ, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirip röntgen teşhis ihtisası yaptı. İstanbul Radyosu Küçük Koro’sunu yönetirken 1963’te Klasik Koro’nun şefliğine atandı. 1976’da Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nu kurunca koronun şefliğine getirildi. 1981 yılında Kültür Bakanlığı’nın Klasik Türk Müziği dalında başarı ödülünü aldı. Türkiye Milli Kültür Vakfı’nca 1983 yılı Türk Kültürü Hizmet Ödülüne lâyık görüldü. 1983 yılında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Bilim Kurulu Üyeliğine seçildi ve 1984 yılında Radyo Televizyon Yüksek Kurulu üyeliğine atandı. 1985 yılında “Profesör”, 1987 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını aldı. 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat büyük ödülüne lâyık görüldü.

Prof. Dr. Nevzat Atlığ, 1983 yılında Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Bilim Kurulu Asli Üyeliğine seçilmiş ve yaklaşık 10 yıl bu görevini sürdürmüştür. Aynı zamanda Kurumumuza Müzik, Sahne ve Perde Sanatları Bilim ve Uygulama Kolu Üyesi olarak da hizmet vermiştir.

Atlığ’ın cenazesi 12 Aralık Salı günü Zincirlikuyu Camiinde kılınan öğle namazını müteakip Eski Kozlu Kabristanındaki aile kabristanına defnedildi.