Kurum Başkanımız Dr. Zeki Eraslan TRT Türk Kanalına Konuk Oldu.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan TRT Türk’ün canlı yayınına katıldı.  12 Aralık Salı günü 11.30’da TRT Türk kanalında Cevahir Turan’ın sunduğu Günaydın Hayat programına konuk olan Zeki Eraslan, Kurumumuz hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra Kurum içi kapsamlı araştırma projelerimizden Türk Masal Külliyatı ile Çocuklar İçin Türk Masallarından Seçmeler Projeleri hakkında konuştu.

Kurumumuz yayınları arasında bulunan ve üç set hâlinde yayımlanan 25 masal kitabını tanıtan Eraslan bu iki projeye bağlı olarak 2023 yılında yayıma giren “Masal Masal Türkiye” adlı mobil uygulamanın özelliklerinden de bahsetti. Söz konusu uygulama ile alanında uzman bilim insanlarının denetiminden geçip çocuklar için yeniden yazılan masalların ebeveynler tarafından güvenle çocuklara okunup dinletilebileceğini söyleyen Dr. Zeki Eraslan artık Türk masallarının bir telefon kadar yakın olduğunu söyledi. Eraslan, Masal Masal Türkiye mobil uygulaması ile Türkiye’de ilk defa yöre ağızlarıyla da masalların seslendirildiğini, bunun da masallara ayrı bir renk kattığını dile getirdi.

Kurumumuzun hâlihazırda yürütmekte olduğu bir diğer projesinden de bahseden Eraslan 2023 yılında yayımladığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet kitaplarını tanıttı. Türk Devlet ve Düşünce Hayatına Yön Veren Şahsiyetlerin Kısa Yaşam Öyküleri Serisi ve Çevirisi Projesi kapsamında yayımlanan söz konusu kitapların, çeviri standartlarına uygun olarak birçok dile çevrildiği, şahsiyetlerimizin dünya ölçeğinde tanınmasına gayret edildiğini söyledi.