DÂRÜLELHÂN'IN KURULUŞUNUNU 100. YILI KONSERİ

DÂRÜLELHÂN'IN KURULUŞUNUNU 100. YILI KONSERİ
KLASİK TÜRK MÜZİĞİ TÜRK HALK MÜZİĞİ

 

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak 23-24 Mart 2017 tarihlerinde düzenlediğimiz “Kuruluşunun 100. Yılında Dârülelhân ve Türkiye’de Türk Müziği Eğitimi Çalıştayı”nın ilk günü akşamı Millî Kütüphane Konferans Salonu’nda  “Klasik Türk Müziği Eserleri” ve “Türk Halk Müziği Eserleri”nden oluşan konserler verildi.

       Cenk Güray bağlamasıyla, Gül Ezerler -Şevkefzâ Konya türküsü, Mezar Arasında Harman Olur mu, Nikriz Konya türküsü ve Karanfil-Hicaz Konya türkülerini seslendirdi.

Rûhî Ayangil, Gülçin Yahya Kaçar, Derya Türkan, Ali Tan ve Mehmet Gönül’en oluşan Dârülelhân Konseri İcrâ Heyeti ise Darulelhan repertuarının klasik öeklerinden Gazi Giray Han Mâhûr Peşrevi & Mâhûr Saz Semâîsi Tanbûrî İsak Isfahan Peşrevi, Kemânî Ali Ağa, Isfahânek Saz Semâîsi, Tanbûrî Emin Ağa, Acemaşîran Peşrevi & Acemaşîran Saz Semâîsi, Tanbûrî Nûman Ağa, Şevkefzâ Peşrevi, Nâyî Şeyh Said Dede Efendi, Şevkefzâ Saz Semâîsi, III. Sultan Selîm Hân, Pesendîde Peşrevi & Pesendîde Saz Semâîsi, Tanbûrî Cemil Bey, Nikriz Zeybek’i seslendirdiler ve bizlere unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattılar.© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65