"Aydın Sayılı Külliyatı" Dizisinin Beşinci Kitabı Okuyucu İle Buluştu.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Aydın Sayılı’nın hayattayken yayımlanmış olan bütün eserlerini kapsayan 12 ciltlik Aydın Sayılı Külliyatı’nın hazırlık çalışmalarına başladı.
Daha önce Araştırma İnceleme dizisinden yayımlanan Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı Külliyatı-I Atatürk ve Bilim, Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı Külliyatı-II Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir, Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı Külliyatı-III Kopernik ve Anıtsal Yapıtı- Copernicus and His Monumental Work, Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı Külliyatı-IV The Observatory in Islam And lts Place in The General History of The Observatory ciltlerinin ardından son olarak Aydın Sayılı Külliyatı’nın beşinci cildi Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı Külliyatı-V Bilim, Kültür ve Öğretim Dili Olarak Türkçe okurların beğenisine sunuldu.
Aydın Sayılı, Türk-İslam dünyasında bilimsel gelişimin araştırılması, tanıtılması ve hak ettiği değeri bulması için bir ömür adamıştır. Sayılı’nın Türk-İslam kültürüne, medeniyetine, bilim tarihine yapmış olduğu katkıları O’nun her biri nadide bir kaynak özelliği taşıyan eserlerinde görmek mümkündür. Sayılı, uygarlığın en güçlü taşıyıcısı olarak dili görmekteydi, O’na göre Türk dilinin öz varlığını ve benliğini korumak ve geliştirmek, bu dilin asıl sahipleri olan bizler için bir zorunluluktur. Eser bilim, kültür ve öğretim dili olarak Türkçenin anlatı yollarının çeşitliliği ve özgünlüğü bakımından dünyanın en olağanüstü yetenekte ve güzellikte bir dil olduğunu hepimize bir kez daha hatırlatması açısından son derece büyük bir öneme sahiptir.
Özenli ve kaliteli bir baskıya sahip 289 sayfalık bu muhteşem eser, Balgat adresindeki Başkanlık binasında ve Kızılay Kitap Satış Bürosunda satışa sunuluyor.
Kitapseverler, https://emagaza-akm.ayk.gov.tr/ adresindeki e-mağazadan da esere ulaşabilirler.


 

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65